AERI

Aktuality

zpět na výpis aktualit
16. 07. 2019

AKTUALITA - Vlastní zásobník

Mnoho zákazníků v minulosti, ale i nyní si "výhodně" pronajme plynový zásobník a po chvíli se diví vysokým nákladům, které jim pronajímatel alias dodavatel účtuje za dodávky zkapalněného plynu. Bohužel v tomto nerovném prostředí nemají zákazníci na výběr a tak se dostávají do nekomfortního postavení, které často končí tím, že přestanou toto topné médium zcela využívat.V České republice se každým rokem postaví několik desítek tisíc nových bytů a rodinných domů. Mnoho z nich investoři staví mimo dosah plynofikace zemním plynem. Otázkou je jaký v tomto případě zvolit zdroj energie, který bude dlouhodobě udržitelný jak z pohledu ekonomiky provozu, tak i životního prostředí? 

 

 

Nejlepší je zakoupit si vlastní zásobník vhodné velikosti, tak aby bylo možné si propan koupit v době tzv. letní slevy, tedy tehdy, kdy je o mnoho levnější než v zimě. Díky tomu je možné se dostat pod 1,6 Kč/kWh energie včetně DPH, celkově tedy o něco málo přes 30 tisíc Kč za rok.

 

Stejně jako pan Karel H., který provozuje malý penzion v Jeseníkách, pod Červenohorským sedlem. Před několika lety když dokončoval stavbu svého rodinného penzionu, tak chtěl ušetřit a využil nabídku společnosti, která se mu zdála nejlepší. Pronájem zásobníku za symbolickou částku,  dobrá cena plynu ve smlouvě, zkrátka se vše jevilo bezvadně. Od podpisu smlouvy do prvního plnění zásobníku uběhlo několik měsíců a ejhle smluvní (prý sezónní) cena neplatí a pan Karel musí koupit plyn o 20% dráže, než bylo avizováno. Takto to šlo ještě nekolikrát než si uvědomil, že zkusí cenu poptat u jiného dodavatele a porovnat slibovanou férovost ceny nabízené stávajícím dodavatelem. Byl hodně překvapen, když zjistil, že za stejný produkt může u několika menších dodavatelů platit o několik desítek procent méně?! Teda mohl by, pokud by neměl v nájemní smlouvě zakázáno koupit plyn od někoho jiného a na zásobníku by neměl umístěno sledovací zařízení, které mu znemožňuje  využít nejlepší nabídky. Dlouho to netrvalo a pan Karel si spočítal, že když bude investovat několik desítek tisíc korun do svého zásobníku, tak se mu tato investice vrátí za jednu topnou sezónu a pak, díky vzniklému konkurenčnímu prostředí, bude šetřit podobnou částku každý rok. My jsme mu s tím pomohli a nabídli umístění zásobníku s větší skladovací kapacitou a díky tomu se může předzásobit levnějším plynem z letních měsíců na celou topnou sezónu, takže další významné snížení provozních nákladů! Díky oboustranné koordinaci všech činností, pak samotná výměna zásobníku trvala jen několik hodin a od té doby je spokojeným uživatelem topení na zkapalněný propan.

a2.pdf